Pomimo złych prognoz i spadków obrotów w kwietniu i maju, branża faktoringowa kończy pierwsze półrocze na plusie. Polski Związek Faktoringu podał statystyki za dwa kwartały 2020 roku.
Pomyślne wiatry na wzburzonym morzu
Pandemia COVID-19 przekłada się także na stan światowej gospodarki. Choć ostatnie prognozy analityków są optymistyczne, to jednak wiele branż dotkliwie odczuło spowolnienie w drugim kwartale. Podawane obecnie statystyki pokazują, że polska gospodarka regeneruje siły i nie daje się pochłonąć recesji. Ekonomiści przestrzegają jednak, że kryzys nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W sytuacji wielkiej niewiadomej, w jakiej stawia nas koronawirus, należy cieszyć się z każdej jaskółki zwiastującej powrót na drogę wzrostu.
Jedną z nich są dobre wieści z branży faktoringu. Polski Związek Faktoringu podał, że firmy faktoringowe zrzeszone w jego strukturach w I półroczu zanotowały nieznaczny wzrost obrotów (o 2,4%) względem pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. Pozytywny wydźwięk tej wiadomości wzrasta gdy dodamy, że w kwietniu 2020 faktorzy należący do PZF nabyli o 12% mniej wierzytelności niż rok wcześniej, a w maju ten spadek wyniósł aż 15,6%. Pozytywny wynik jest rezultatem dobrego I kwartału (wzrost obrotów o 13%) i wzrostu o 5% w czerwcu.
Faktoring stanowi remedium na spowolnienie
Czym jest faktoring? Jest to nowoczesne narzędzie finansowe, które pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwom z różnych branż. Mechanizm jego działania można wytłumaczyć na przykładzie najczęściej spotykanego faktoringu jawnego. Dostawca przygotowuje produkt lub usługę na zlecenie kupującego. Wraz z przekazaniem przedmiotu transakcji wystawia fakturę za swoją pracę. Kupujący opłaci ją w przyszłości, zgodnie z terminem płatności wskazanym na fakturze.
Aby utrzymać płynność finansową, dostawca podpisuje z faktorem umowę faktoringową. Zgodnie z nią, wspomniana faktura zostaje również przekazana do firmy faktoringowej, która bezzwłocznie przelewa na konto dostawcy całą lub część (np. 90%) należności. W ten sposób dostawca ma do dyspozycji środki i może regulować swoje zobowiązania oraz realizować kolejne zlecenia. Kupujący opłaca fakturę zgodnie z odroczonym terminem płatności, a przelew trafia na konto firmy faktoringowej, która w ramach umowy z dostawcą nabyła tę wierzytelność.
Szukasz faktoringu odpornego na kryzys? Wejdź na https://www.indos.pl/oferta/faktoring/? – Zapraszamy!