Marzysz o tym, aby zamieszkać we własnym domu jednorodzinnym? W takim przypadku warto pamiętać o tym, że kluczowe dla komfortu i kosztów życia na swoim jest dobranie odpowiedniej technologii budowlanej. Gdy liczą się niskie koszty, warto wybrać tanie domy energooszczędne!
Dom energooszczędny – przyszłościowa decyzja
W Polsce nadal większość domów powstaje w tradycyjnej technologii. Chociaż zmieniają się normy zapotrzebowania na energię cieplną budynków jednorodzinnych, to jednak nadal ich utrzymanie kosztuje nas sporo. Rozwiązaniem takiej sytuacji są tanie domy energooszczędne, które obecnie są coraz popularniejsze.
Budownictwo tego rodzaju niesie ze sobą szereg korzyści. Wśród nich znajduje się przede wszystkim mniejszy koszt utrzymania, ale warto wskazać, że domy energooszczędne są także bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i komfortowe w zamieszkaniu. Zatem wzniesienie takiego budynku może być przyszłościową decyzją!
Budowa domu energooszczędnego
Zasadniczo, tanie domy energooszczędne można wznosić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to system gospodarczy, czyli większość prac budowlanych wykonujemy wtedy we własnym zakresie z pomocą zewnętrznych ekip. Druga opcja to powierzenie prac całościowo firmom, które posiadają doświadczenie w ich realizacji.
Pierwsza propozycja jest tańsza, ale istnieje wtedy ryzyko, że na etapie budowy zostaną popełnione błędy mające kluczowy wpływ na energooszczędność budynku. Zatem tanie domy energooszczędne budowane systemem gospodarczym mogą nie dawać tak dużych oszczędności.
Bezpieczniejszym, wygodniejszym, ale też droższym rozwiązaniem jest wybranie firm, które specjalizują się od lat w budownictwie niskoenergetycznym. Wtedy mogą zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie – od momentu doboru najlepszego projektu, poprzez budowę domu, a skończywszy na jego wykończeniu pod klucz.
Ile zapłacimy za tanie domy energooszczędne?
Trudno jednoznacznie określić, ile będą kosztowały nas tanie domy energooszczędne, ponieważ na cenę wpływa szereg różnych czynników. Najczęściej jednak koszty są o około 10 procent wyższe w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, zatem nie jest to wyjątkowo duża różnica.
Aby dowiedzieć się dokładnie, ile będzie kosztowała budowa domu energooszczędnego, warto zapoznać się z gotowymi projektami, kosztorysami oraz innymi informacjami dostępnymi on-line – dzięki temu możemy określić w przybliżeniu, na jaki wydatek trzeba będzie się przyszykować. Warto jednak traktować go jako inwestycję – wysokie koszty na starcie będą mogły szybko się zwrócić!
Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.