Atopowe zapalenie skóry to przewlekły stan chorobowy, charakteryzujący się okresami zaostrzeń i remisji. Jego główne objawy to trwałe podrażnienie i wysuszenie skóry, zaczerwienienie, a także trudny do zwalczenia świąd. Jak zmniejszyć dyskomfort związany z egzemą i ograniczyć symptomy choroby?
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Do dziś nie do końca wskazano przyczyny atopowego zapalenia skóry. Wiadomo, że jest to choroba o podłożu genetycznym, ale by wystąpiła muszą uruchomić ją pewne czynniki środowiskowe, takie jak alergia, zanieczyszczenia środowiska, narażenie na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Choroba występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zdarza się, że z wiekiem jej przebieg staje się coraz bardziej łagodny, o ile zastosowano odpowiednie leczenie.Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Niepokojące symptomy do świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, jej podrażnienie. Zmiany skórne występują zwłaszcza na twarzy i w okolicach szyi, a także na łokciach i kolanach. Objawy nasilają się w okresie upałów, po gorącej kąpieli, po użyciu kosmetyków z barwnikami albo zapachami, po spryskaniu perfumami. Bardzo często z atopią współwystępują astma, alergia, zapalenie spojówek.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Żeby zdiagnozować atopowe zapalenie skóry, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Dermatolog obejrzy skórę i przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie zleci badania. W rozpoznaniu choroby kluczowe jest występowanie takich jak świąd, umiejscowienie zmian w określonych partiach ciała, przewlekły charakter choroby. Wskazówką będzie występowanie choroby u członków rodziny. Pacjent zmagający się z atopowym zapaleniem skóry powinien być pod stałą opieką lekarza. Na początek dermatolog zaleci stosowanie delikatnych kosmetyków do skóry atopowej oraz silnie nawilżających emolientów. Czasami niezbędne jest zastosowanie leków steroidowych, antybiotyków, leków przeciwbakteryjnych. W mocnym przebiegu choroby pomocne bywa stosowanie leczniczych opatrunków oraz stosowanie specjalistycznej odzieży.
AZS a tryb życia – jak ograniczyć skutki choroby?
Zdiagnozowanie atopowego zapalenia skóry będzie wymagało wprowadzenia zmian w codziennym życiu. Nowe nawyki pomogą ograniczyć skutki choroby i wywołać stan remisji.Osoby z atopową skórą powinny stosować jedynie specjalistyczne, dedykowane ich chorobie kosmetyki. Lepiej unikać mocno pachnących, drażniących produktów. Należy zrezygnować z mydła i długich, gorących kąpieli. Skórę najlepiej osuszyć miękkim ręcznikiem, który nie podrażni skóry. W pożywienia należy usunąć dania typu fast food, ograniczyć cukier, używki i konserwanty. Pomocne jest ograniczenie sytuacji stresowych, a także przystosowanie domu – usunięcie dywanu, zasłon, poduszek, które gromadzą niebezpieczny dla skóry kurz.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki