Obowiązek ubezpieczenia samochodu pozwala zaoszczędzić niemałą kwotę w przypadku stłuczki. Przykładowo, jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, nie będziesz musiał płacić poszkodowanemu z własnej kiszeni – likwidacją szkody zajmie się wówczas ubezpieczyciel. Okazuje się, że w niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać zwrotu wypłaconej kwoty. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym. Procedura występuje w ściśle określonych przypadkach i niełatwo się od niej odwołać. Czym jest regres ubezpieczeniowy? Sprawdź!
Regres ubezpieczeniowy – najważniejsze informacje
Regres ubezpieczeniowy może dotyczyć kierowcy, który wyrządził na drodze szkodę i ze środków jego polisy zostało wypłacone ubezpieczenie stronie poszkodowanej. Wezwanie regresowe może mieć miejsce w kilku przypadkach: jeśli szkoda została wyrządzona celowo, kierujący pojazdem był nietrzeźwy lub znajdował się pod wpływem środków odurzających, nabył pojazd nielegalnie, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. Okoliczności, w których towarzystwo ma prawo zażądać zwrotu wypłaconej kwoty, określone są w art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Osoby, które otrzymają wezwanie regresowe, mają 30 dni na ustosunkowanie się do postawionych zarzutów. Kierowca postawiony w takiej sytuacji ma dwa wyjścia – przyjąć wezwanie i zapłacić roszczenie lub odwołać się od decyzji. W przypadku braku reakcji sprawa trafi do sądu.
Jak uchronić się przed problematyczną sytuacją?
Najważniejszym zabezpieczeniem przed regresem jest posiadanie aktualnej polisy OC i dostosowywanie się do przepisów. Kierowcy mający uregulowane składki i niełamiący prawa nie muszą martwić się, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności przez UFG.