Olbrzymi odsetek spraw rozwodowych toczących się przed polskimi sądami zaskakuje i stanowi precedens, którego nie było w Polsce praktycznie nigdy. Upowszechnienie się rozwodów oraz zanikająca stygmatyzacja osób rozwiedzionych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Co jest przyczyną decyzji o rozwodzie?
Dlaczego się rozwodzimy?
Najczęściej podawanym powodem we wniosku rozwodowym są „różnice nie do pogodzenia”. To szerokie i dość bezpieczne określenie, które jednak będziemy musieli uargumentować w sądzie. Najczęściej różnicami tymi są różnice kulturowe, ale również religijne czy też różnice w poglądach na posiadanie czy wychowanie dzieci. Chęć lub niechęć do posiadania potomstwa również może być przyczyną złożenia wniosku rozwodowego – zdarza się, że małżonkowie nie omówili tej kwestii przed zawarciem małżeństwa – mówią specjaliści z kancelarii adwokat-katowice.info.pl. We wnioskach rozwodowych często pojawia się również niewierność małżeńska – zdrada to jeden z częstszych powodów rozpadu małżeństwa.
Czy można przygotować się do rozwodu?
O tym, jak długo trwać będzie sprawa rozwodowa decyduje wiele czynników: istotny jest staż trwania małżeństwa, to, czy małżonkowie zgromadzili majątek i czy posiadają potomstwo, ważne jest także to, czy rozwód ma nastąpić za porozumieniem stron czy też z orzekaniem o winie. Jeśli jedno z małżonków czuje się pokrzywdzone rozpadem małżeństwa może dociekać sprawiedliwości – w takich przypadkach warto pomyśleć o zatrudnieniu doświadczonego adwokata, który będzie bronił naszego dobrego imienia w sądzie i zasugeruje rozwiązania pozwalające na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w sądzie. Zadaniem adwokata jest bezstronna ocena naszej sytuacji i określenie szans na sukces w sądzie (np. w kwestii przyznania alimentów).