Robotyka jest coraz popularniejsza w przemyśle. Nie ma się co temu dziwić. Chociaż roboty przemysłowe wciąż mają liczne grono przeciwników, nie ma się co oszukiwać – ich stosowanie jest zwyczajnie opłacalne i znacznie upraszcza procesy produkcyjne. Zrobotyzowanie procesu produkcji nie ominęło także spawania. Roboty spawalnicze to urządzenia wysoko automatyzowane, pozwalające na znaczne przyspieszenie procesu produkcji i uczynienie go o wiele bezpieczniejszym.
Wybór robota spawalniczego
Wybór konkretnego robota powinien przebiegać dopiero po przeanalizowaniu potrzeb zakładu i sposobu jego pracy. Większość robotów spawalniczych działa w standardzie MAG, który jest obecnie najczęściej stosowaną metodą spawania.
Wybierając roboty spawalnicze trzeba wziąć pod uwagę, że pomimo ich niewątpliwych zalet, poszczególne modele różnią się od siebie. Cechy, które należy wziąć pod uwagę to precyzja spawania i jego powtarzalność, zasięg robota, ilość stopni swobody oraz wgrane oprogramowanie.
Dobre oprogramowanie robotów spawalniczych jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia szczegółową kontrolę każdego etapu ich pracy. To nie tylko prześledzenie całego procesu produkcji, ale także wyłapanie możliwych powstałych podczas pracy błędów. Nowoczesne roboty posiadają możliwość podłączenia ich do sieci, dzięki czemu uzyskane pomiary można wyświetlić z powodzeniem na komputerze czy urządzeniu mobilnym – w formie danych tekstowych lub jako graficzne wykresy.
Zalety spawania zrobotyzowanego
Wiele osób sprzeciwia się stosowaniu robotów w przemyśle, twierdząc, że zabierają one ludziom pracę i zmniejszają zatrudnienie. Warto jednak wziąć pod uwagę szkodliwość procesów spawania dla człowieka – pomimo stosowania osłon, często pogorszeniu ulega wzrok, do tego dochodzi możliwość poparzenia. Zastosowanie robota niemal całkiem minimalizuje te zagrożenia.
Do tego, chociaż może zabrzmieć to bezlitośnie, człowiek zwyczajnie nie jest w stanie osiągnąć szybkości i precyzji robotów spawalniczych. Do tego w robotach konieczność wymiany drutu jest o wiele rzadsza, bowiem jest on podawany do maszyny wprost ze szpuli, na której mieści się go od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów.
Można więc śmiało rzec, że spawanie zrobotyzowane przewyższa to z wykorzystaniem metod tradycyjnych we wszystkich aspektach. Nie dość, że wiąże się z ogromnym usprawnieniem procesu spawania, jego szybkości i precyzji, to jeszcze jest korzystne dla człowieka i oszczędza jego zdrowie. A więc – robotów nie należy się wcale bać!
Artykuł zrealizowany przy współpracy z comauonline.pl.