Jak wiadomo celem praktycznie każdego inwestora jest znalezienie firmy budowlanej w bardzo krótkim czasie, a następnie nie martwić się wykonywaną przez nią pracą. Należy jednak mieć świadomość, że w praktyce inwestor musi pilnować mnóstwo kwestii, by wykonawca ostateczne zrealizował projekt zgodnie z założeniami.
Jak wybrać firmę budowlaną?
Inwestor zaczynają sporządzanie listy potencjalnych fachowców powinien przede wszystkim uwzględnić firmy budowlane z polecenia rodziny oraz znajomych. Każda firma budowlana opolskie powinna już przy pierwszym kontakcie potrafić ocenić swoją zdolność w kwestii wykonania danego projektu w oparciu o specyfikację i harmonogram prac.
W przypadku, gdy wykonawca nie będzie w stanie określić dat poszczególnych etapów projektu, nie jest rekomendowane kontynuowanie rozmowy. Świetnym rozwiązaniem jest poproszenie firmy budowlanej o sporządzenie szacunkowego kosztorysu, w ten sposób możliwe będzie porównanie cen z konkurencją.
Warto sprawdzić firmę budowlaną na żywo
Inwestor, który planuje zainwestować kilkadziesiąt albo kilkaset tysięcy złotych w dany projekt koniecznie powinien przed podpisaniem umowy wybrać się na wizytację poprzednich realizacji danego przedsiębiorstwa. Możliwe jest w ten sposób ocenienie danego obiektu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Zleceniodawca będzie mógł również dostrzec ewentualne uszkodzenia czy niedomalowane ściany. Warto również zapytać o właściciela jaką ma opinię na temat danej firmy budowlanej. Jak ocenia współpracę? W ostateczności zawsze można zapytać czy dana firma budowlana opolskie będzie w stanie pokazać referencje od poprzednich klientów.
Ustalenie zasad umowy
Zalecane jest spisanie wszystkich ustaleń z daną firmą budowlaną. Należy mieć bowiem nie tylko i wyłącznie gwarancję ich wykonania, ale również podstawę w kwestii ewentualnych roszczeń. Koniecznie należy pamiętać, że nawet najdrobniejsze kwestie muszą mieć odzwierciedlenie w umowie. Nie jest także zalecane zatrudnianie fachowców bez umowy.
Dokument musi regulować nie tylko i wyłącznie dzień rozpoczęcia, ale również zakończenia poszczególnych prac. W umowie muszą znajdować się także wszystkie etapy projektu. Warto również wcześniej określić jakie są średnie ceny za poszczególne materiały budowlane, by przypadkiem później kwota nie wzrosłą tuż przed rozpoczęciem budowy. Zalecane jest powierzenie wykonawcy zarówno zakup, jak i dostarczenie produktów na daną budowę. Nie można zapomnieć wpisać w umowie punktu, że wykonawca zapoznał się ze stanem budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac.