Zatrudnienie za granicą znalazły już setki tysięcy Polaków – wiele z nich ani myśli wracać do kraju, gdyż osiedlili się poza granicami kraju i wiodą spokojne życie. Emigracja dla wielu była sposobem na wyrwanie się z polskiego marazmu i zapaści gospodarczej. Dzisiaj, pomimo znacznej poprawy kondycji gospodarski krajowej nadal chętnie wybieramy wyjazdy zagraniczne do pracy, zarówno sezonowej, jak i na pełen etat, połączonej z przeprowadzką.
Rozliczenie podatku w Holandii oraz w Niemczech
Decydując się na pracę za granicę konieczne jest zapewnienie sobie przede wszystkim miejsca do życia – znalezienie lokum dla nas jest podstawą! Wiele korporacji udostępnia swoim zagranicznym pracownikom możliwość korzystania z lokali firmowych, w których mogą zatrzymać się na określony okres (pół roku, rok). To spore ułatwienie, szczególnie kiedy nie mamy możliwości wcześniejszego przyjazdu i samodzielnego szukania mieszkania. Drugi istotny aspekt to oczywiście ubezpieczenie zdrowotne – dzięki niemu będziemy mogli korzystać z opieki zdrowotnej. Każdy pracodawca poprosi nas również o założenie konta w lokalnym banku, aby comiesięczna wypłata mogła spływać na nasze konto w danej walucie.
Ważnym elementem jest także rozliczenie się z krajowym fiskusem po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenie podatku z Holandii czy z Niemiec możliwe jest przez Internet – to spore ułatwienie i oszczędność naszego czasu. Warto jednak zapoznać się z wytycznymi – terminami do kiedy możemy się rozliczyć, jak również tym, czy nie będzie nam potrzebny indywidualny numer podatnika.
Odliczenie od podatku – jak dostać większy zwrot?
Podstawa do zwrotów są przede wszystkim ulgi. W Polsce najczęściej odliczamy od podatku nasze dzieci i wydatki na ich wychowanie, jak również internet, leki, niezbędne przyrządy dla osób niepełnosprawnych. Podstawą do większego zwrotu może być także praca w niepełnym wymiarze godzin.